Strona 1 z 1

Deklinacja III

: wt 06 wrz 2011, 19:11
autor: marlenstwo17
w ogóle nie ogarniam, proszę o pomoc w wytłumaczeniu, szczególnie w odmianie.. ;)
z góry dziękuję ;))

Re: Deklinacja III

: wt 06 wrz 2011, 19:36
autor: Alopex Lagopus
Hmm, to takie trochę ogólne pytanie. Odmiana jest wypisana w każdym podręczniku łaciny, więc to sobie daruję. Rozumiem, że chodzi o rozróżnienie typów deklinacji III, to tak na szybko:

1. spółgłoskowa (abl.sg. -e G.pl -um)
do tej grupy należą rzeczowniki nierównozgłoskowe, które mają temat zakończony na jedną spółgłoskę. Po ludzku: jeśli mamy Nominativus z inną liczbą sylab niż Genetivus, a temat (jest w Genetywie po odcięciu końcówki) np. imperator-is, to Ablativus będzie wyglądał imperatore, a Genetivus pluralis imperatorum.
w ten sposób odmienia się także tzw. rodzina z pieskiem (i wieszczem, który był kochankiem matki) - wypisana w każdym podręczniku i przymiotniki w stopniu wyższym (tam jest końcówka -ior, więc to logiczne)

2. samogłoskowa (-i i -ium)
tutaj odmieniają sie wszystkie przymiotniki III dekl. (poza paroma wyjątkami), rzeczowniki rodzaju nijakiego zakończone w Nominatywie na -e (mare), -al (animal) i -ar i parę rzeczowników szczególnych (puppis, turris itp. - też będą wypisane w podręczniku)

3. mieszana (-e i -ium)
rzeczowniki równozgłoskowe - czyli takie, które mają tę samą ilość sylab w Nominatywie i Genetywie, np. civis (N) civis (G) i takie rzeczowniki, których temat kończy się na dwie i więcej spółgłosek np. mel, mellis => abl. melle g.pl mellium

Do tego dochodzi kupa wyjątków, wyrazów o szczególnej odmianie itp. Wszystko to można znaleźć w podręczniku Jurewicza dla lektoratów (taki pomarańczowy), a jak nie to w gramatykach (choćby Wikarjaka). Ostatecznie pozostaje internet, np. tu.

To chyba wszystko, co najważniejsze. Reszta jest milczeniem.

Re: Deklinacja III

: czw 04 wrz 2014, 09:02
autor: NatTadi23
Też miałem z tym problem, ale już zrozumiałem.

Re: Deklinacja III

: wt 07 paź 2014, 19:14
autor: Moder_20
Dziękuje przydało się :)