Strona 1 z 1

populus , res republica

: śr 28 paź 2009, 17:04
autor: hajduszka
Witam, jakie są różnice między tymi słowami?

populus - pojęcie nieprecyzyjne i wieloznaczne, zazwyczaj jednak oznaczające albo ogół członków społeczności tworzącej wspólnotę polityczną, tożsamą wówczas z narodem

res publica - rzecz wspólna, ogólna, publiczna - 1. w sensie gatunkowym: forma ustroju, w której głową państwa jest osoba (lub organ kolegialny) wybierana na czas określony; 2. w sensie rodzajowym: synonim państwa praworządnego, którego racją istnienia jest dobro wspólne obywateli.

nie rozumiem czy moze ktos mi pomóc?

SPQR

: pt 13 lis 2009, 11:50
autor: biatas
W tym skrócie, określającym "Senat i Naród Rzymski" Pomieszany jest urząd państwowy z "ludem, narodem" jako społeczeństwem. Chyba, że potraktujemy "populus" jako "civitas, cives" /obywatelstwo, obywatele/.
"Res publica", to "państwo", czyli jego urzedy i ziorganizowani obywatele, populus to lyub, lub naród, składający się z różnych warstw społecznych: plebs /vulgus, plebei/, equites, senatores, mający konkretne prawa w państwie, np, wyborczo-reprezentacyjne. Odróżnienie społeczeństwa od państwa powinnaś zaczerpnąć z socjologii /societas/ Państwo jest zarządzane odgórnie przez przedstawicieli / wybranych/ w rzeczy pospolitej - res publica/, społeczeństwo ma również lokalne organy wybierane, odpowiadające bezpośrednio przed wyborcami i zarządzające sprawami lokalnymi samorządy. /Civitates/ W tej chwili modne jest pojęcie "społeczeństwa obywatelskiego" - zorganizowanego społeczeństwa, stanowiącego jego samoorganizację/ w organizacje tzw. pozarządowe"/narodu//collegia/, zalezne od ich członków.