Książki o życiu codziennym

Dyskusje na temat historii, mitologii, życia codziennego i kultury starożytnego Rzymu
foxksik
Peregrinus
Posty: 5
Rejestracja: wt 10 sty 2006, 01:02
Lokalizacja: Rej :D

Książki o życiu codziennym

Post autor: foxksik »

Czy ktoś może kojarzy jakieś książki o życiu codziennym w Rzymie, ale napisane jakoś przystępnie, nie "cegły"?
For the practical observer / It's just the matter of time.
Awatar użytkownika
Keraunos
Praetor
Posty: 859
Rejestracja: sob 07 sty 2006, 15:57
Lokalizacja: Chelad
Kontakt:

Post autor: Keraunos »

Zależy co kto rozumie przystępnie;)
Ale są np. Jerome Carcopino "Życie codzienne w rzymie w okresie rozkwitu Cesarstwa"

No i L. Winniczuk "Starożytni grecy i rzmianie w życiu prywatnym i państwowym" Niby "cegła" bo bardzo gruba książka ale moim zdaniem bardzo przystępnie i łatwo napisana.
Awatar użytkownika
Kathe
Peregrinus
Posty: 24
Rejestracja: śr 11 sty 2006, 17:45
Lokalizacja: I LO Chełm

Post autor: Kathe »

Dwie wymienione czytałam i chociaż z pozoru wyglądają jak cegły to są bardzo ciekawe i można je polecić (zwłaszcze życie codzienne w Rzymie) od siebie mogę jeszcze dorzucić Robert Flaceliere "Życie codzienne w Grecji za czasów Peryklesa". To moja lektura na okręgowy etap olimpiady :D
Awatar użytkownika
Keraunos
Praetor
Posty: 859
Rejestracja: sob 07 sty 2006, 15:57
Lokalizacja: Chelad
Kontakt:

Post autor: Keraunos »

W zakresie chrześcijańskiegi i późnego Rzymu ciekawe są książki Hammana Adalberta:
życie codzienne pierwszych chrześcijan 95-197
i
Życie codzienne w Afryce Północnej w czasach św. Augustyna
Beatos in caelo Latine locuturos probabile
Ὁ βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή

Mój blog:
http://keraunos-takiesobieprzemylenia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
zina
Peregrinus
Posty: 11
Rejestracja: pn 02 sty 2006, 19:59

Post autor: zina »

Kopalnią informacji są dzieła, w sumie monografie antyku, nieodżałowanego Zygmunta Kubiaka. To dzieła naukowe, które czyta się jak najlepszą powieść. Polecam zwłaszcza tegoż: Literatura Greków i Rzymian i Mitologia Greków i Rzymian (tytuły wcale nie wykluczają informacji o ich życiu codziennym, a jest ich tam zresztą sporo). Warto też zajrzeć do innych pozycji, jest ich mnóstwo - Przestrzeń dzieł wiecznych, Wędrówki po stuleciach, Półmrok ludzkiego świata...
A, przypomniałam sobie minipozycje, bardzo lekkie i wcale nie dla dzieci :D Mówie oczywiście o serii Strrrraszna historia: takie małe tanie ksiażeczki, zalegające w empiku. W baaardzo przystępny i jednocześnie zabawny sposób zilustrowano tu codzienność starożytnych, postęp cywilizacji, krwawe dzieje... dla każdego coś miłego :D Polecam zwłaszcza Strrraszna historia: Terry Deary Ci rewelacyjni Grecy lub Ci wredni Rzymianie :twisted:
jeżeli nie umiesz uśmiechać się wedle tego, jak wiatr wieje, prędko się zaziębisz
Awatar użytkownika
Keraunos
Praetor
Posty: 859
Rejestracja: sob 07 sty 2006, 15:57
Lokalizacja: Chelad
Kontakt:

Post autor: Keraunos »

No i jeszcze
Starożytni Grecy i Rzymianie w życiu prywatnym i państwowym
autorzy: Jurewicz Oktawiusz, Winiczuk Lidia

Ta pracę moze nie da się nazwać łatwą. Raczej w czytaniu momentami nawet ciężkawa, bo bardzo encyklopedyczna. Ale to prawdziwa kopalnia wiedzy o życu codziennym w antyku.
Beatos in caelo Latine locuturos probabile
Ὁ βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή

Mój blog:
http://keraunos-takiesobieprzemylenia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Martinus Petrus Garrulus
Proconsul
Posty: 2556
Rejestracja: ndz 19 lut 2006, 23:18
Lokalizacja: Kraków

libri vendendi

Post autor: Martinus Petrus Garrulus »

Czy może sprzedałby mi ktoś Carcopino "życie codzienne w Rzymie w okresie rozkwitu cesarstwa" i Flaceliere "... w Grecji za czasów peryklesa"? :) chciałbym je miec na własnośc :wink:
Awatar użytkownika
Keraunos
Praetor
Posty: 859
Rejestracja: sob 07 sty 2006, 15:57
Lokalizacja: Chelad
Kontakt:

Post autor: Keraunos »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Jak bym miał dwa egzemplarze chętnie bym sprzedał ale niestety mam tylko po jednym. :wink:

Szukaj w antykwariatach. Ja przez sporo lat skompletowałem całość znaczy gdzieś do XV-XVI wieku bo potem mnie nie interesuje.
Teraz się często w dużych miastach pojawiają.
Przynajmniej w moich okolicach czyli w Katowicach ostatnio były w antykwariacie prawie wszystkie tomy z tej serii.
Kupiłem sobie jedyne brakujące zycie codzienne w Babilonie i asyrii :)
Beatos in caelo Latine locuturos probabile
Ὁ βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή

Mój blog:
http://keraunos-takiesobieprzemylenia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Martinus Petrus Garrulus
Proconsul
Posty: 2556
Rejestracja: ndz 19 lut 2006, 23:18
Lokalizacja: Kraków

takie tam

Post autor: Martinus Petrus Garrulus »

wstyd mi... z pośpiechu napisałem Peryklesa z małej, przez co uczyniłem ujmę na jego honorze... :lol: cóż... w Szczecinie nie ma chyba antykwariatu, którego bym nie znał... a może widział ktoś gdzieś: "zarys gramatyki historycznej języka łacińskiego" Jana Saferewicza??? boć tego tez nie można nigdzie znaleźć... :cry:
Nulli parcit hiems, nullus quoque frigore gaudet,
donec Ver veniat nos foveant pueri!
Awatar użytkownika
Keraunos
Praetor
Posty: 859
Rejestracja: sob 07 sty 2006, 15:57
Lokalizacja: Chelad
Kontakt:

Post autor: Keraunos »

Szczecińskich antykwariatów nie znam. Raczej bywam Katowice, Kraków, czasem Wrocław czy Warszawa.

ale z doświadczenia swojego wiem, że chodząc regularnie po antykwariatach i tak prędzej czy później wszytsko sie dostanie. tyle że to czasem trwa. :wink:
W każdym razie powodzenia w poszukiwaniach :)
Beatos in caelo Latine locuturos probabile
Ὁ βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή

Mój blog:
http://keraunos-takiesobieprzemylenia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Martinus Petrus Garrulus
Proconsul
Posty: 2556
Rejestracja: ndz 19 lut 2006, 23:18
Lokalizacja: Kraków

antykwariaty

Post autor: Martinus Petrus Garrulus »

w Krakowie jest super antykwariat na ul.Św. Jana 3 :D kupiłem tam wiele ciekawych pozycji... kiedy tam wszedłem nie mogłem wyjść... końmi nawet usiłowano mnie wyciągnąć... :D łatwo jest znać Szczecińskie antykwariaty z książkami, bo jest ich niewiele... :cry: ale gdy do jakiegoś wchodzę, odrazu słyszę: "nie mamy nic nowego z antyku" lub: "proszę, zdaje się, że tego pan szukał" :D w Poznaniu zaś na Żupańskiego i Paderewskiego. Polecam też dwie Księgarnie w Poznaniu: KAPITAŁKA przy uniwersytecie i na Mierżyńskiego :D

Powinni mi dać zniżkę za robienie reklamy :lol:
Nulli parcit hiems, nullus quoque frigore gaudet,
donec Ver veniat nos foveant pueri!
Awatar użytkownika
Keraunos
Praetor
Posty: 859
Rejestracja: sob 07 sty 2006, 15:57
Lokalizacja: Chelad
Kontakt:

Post autor: Keraunos »

w Krakowie to znam większość. Robiłem tak doktorat wiec bywałem barzo często. Tyle ze nie z antyku, ale cóż.;)
Antyk to tylko moje hobby.

A na allegro szukałeś?
Beatos in caelo Latine locuturos probabile
Ὁ βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή

Mój blog:
http://keraunos-takiesobieprzemylenia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Martinus Petrus Garrulus
Proconsul
Posty: 2556
Rejestracja: ndz 19 lut 2006, 23:18
Lokalizacja: Kraków

takie tam

Post autor: Martinus Petrus Garrulus »

oczywiście... na Alegro i w ZWABie (Zentrall Verzeichnis antiquarischen Buecher - czy jakoś tak :) ) szukam wszeędzie... ale puki co mało znalazłem... Mam De bello civili i zarys historii języka łacińskiego zdobyte poprzez internet... :)
Nulli parcit hiems, nullus quoque frigore gaudet,
donec Ver veniat nos foveant pueri!
Awatar użytkownika
Keraunos
Praetor
Posty: 859
Rejestracja: sob 07 sty 2006, 15:57
Lokalizacja: Chelad
Kontakt:

Post autor: Keraunos »

Ale ten safarewicz to musi być trudny do zdobycia. Bo nigdy zyciu o w antykwariacie nie spotkałem.
A po 15 latach chodzenia po antykwariatach żeby czegoś nie spotkać to ciężka sprawa.
Mam nawet 4 tomowy słownik Abramowiczówny do greki ;)
a spotkałem sie z opiniami że jest "nieosiągalny" ;)
Beatos in caelo Latine locuturos probabile
Ὁ βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή

Mój blog:
http://keraunos-takiesobieprzemylenia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Martinus Petrus Garrulus
Proconsul
Posty: 2556
Rejestracja: ndz 19 lut 2006, 23:18
Lokalizacja: Kraków

takie

Post autor: Martinus Petrus Garrulus »

znalazłem Safarewicza w antykwariacie internetowym, ale kiedy wszedłem czem prędzej na stronę, okazało się, że jest już sprzedany... :cry: u nas w seminarium mają, ale ja mam dwiepozycje stamtąd, które trzymam juś ponad rok i nie moge zdobyć się i znaleźć czasu żeby je odnieść, zwłaszcza że to grube "cegły" ... :wink:
Nulli parcit hiems, nullus quoque frigore gaudet,
donec Ver veniat nos foveant pueri!
ODPOWIEDZ