badania nad piśmiennictwem łacińskim

Dyskusje na temat historii, mitologii, życia codziennego i kultury starożytnego Rzymu
Ilo

badania nad piśmiennictwem łacińskim

Post autor: Ilo »

HEJ! ...mam ogromną prośbę (wiem że może nie na temat ale...) wie ktoś może jaki jest najstarszy zabytek pisma łacińskiego??I skąd wiemy o początkach j.łacinskiego i włoskiego?? Z góry przepraszam.. i dzięki za pomoc!!
Awatar użytkownika
innuendo
Protector domesticus
Posty: 1691
Rejestracja: ndz 05 lut 2006, 23:05
Lokalizacja: Varsovia

Post autor: innuendo »

Napiszę tylko tyle, ile mi wiadomo. Najstarsze zabytki starołacińskie pochodzą z ok 500 r. p.n.e.
I am raised up and I will not reject the flute,
O ruler of my mind. Look, he stirs me up,
Euoi, the ivy now whirls me round in Bacchic contest. -Sophocles
Awatar użytkownika
Martinus Petrus Garrulus
Proconsul
Posty: 2556
Rejestracja: ndz 19 lut 2006, 23:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Martinus Petrus Garrulus »

najstarszą inskrypcją łacińską jest napis na spince z Preneste:

Manios med fhe fhaked Numasioi. (VII w. przed Chrystusem)

jednakże jego autetnyczność jest kwestionowana - o ile spinka rzeczywiście moze pochodzic z tamtego okresu, to napis na niej jest prawdopodobnie fałszerstwem archeologicznym - ja jestem zdania, że napis jest fałszerstwem... swoją tezę opieram na tym, że pomędzy słowami są umieszczone kropki - tzn. niegdyś pisano CIURKIEM, czyli bez odstępów między wyrazami... z czasem wprowadzono znaki interpunkcyjne - tzn. oddzielano wyrazy kropką miedzy literami... jednakże moda na taki zapis (w tym rejonie) pojawiła się znacznie później...

jest wiele inskrypcji łacińskich - spisanych w Corpus Inscriptionum Latinarum czyli popularne CIL; wszystkie inskrypcje odkryte go tej pory są tam zebrane i uporządkowane, mają swój dokładny numer etc... np: powyższa inskrypcja: CIL I 2 3; (to 2 przy I jest górnym indeksem - jak potęga) - są jeszcze inne spisy: Dessau ILS, Palmer S. , Meiser - ale te są mniej popularne...

niestety większa część "tego co spisano" nie przetrwała najazdu Gallów w 390 r. przed Chrystusem - dlatego nie dysponujemy rzadnym materiałem piśmiennym powstałym przed ową tragiczną dla nas datą...

z najstarszych materiałów pisanych mamy np: Carmen Fratrum Arvalium (tzn. były to pieśni Braci Polnych, proszące bogów o urodzaj; zostały one spisane znacznie później, niż powstały, wiemy natomiast, że już starożytni nie rozumieli ich treści); większość tekstów łacińskich można znaleźć tu: www.thelatinlibrary.com
Nulli parcit hiems, nullus quoque frigore gaudet,
donec Ver veniat nos foveant pueri!
Awatar użytkownika
Martinus Petrus Garrulus
Proconsul
Posty: 2556
Rejestracja: ndz 19 lut 2006, 23:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Martinus Petrus Garrulus »

Celtis pisze:jeżeli fibula z Praeneste jest autentyczna, to chyba ona jest najstarszym zabytkiem pisma łacińskiego.

a skąd wiemy o początkach języka łacińskiego? z tekstów głównie, jak mniemam, oraz ew. z informacji gramatyków starożytnych :>

poza tym, że o tych początkach nie wiadomo znowu aż tak wiele...
innuendo pisze: Jak już mowa o Carmen fratrum Arvalium zachowanej w protokole z roku 218 p.n.e to dodać trzeba, że jej treść i charakter został poznany dopiero za sprawą nowożytnych prac językoznawców. Trzeba tutaj napomknąć jeszcze o Carmen Saliare, która uważana jest za najstarszą pieśń kultową, najpewniej z epoki królestwa. Jej język był również tak archaiczny, że problemy z odczytaniem jej mieli kapłani. Można też podciągnąć tutaj Prawo XII tablic. Ja jednak chciałam trzymać te pieśni nieco na uboczu, bowiem była również twórczość anonimowych twórców.

treść postów przeniesiona - nie róbcie czegoś takiego, że w topiku o czymś zupełnie innym kontynuitis jakieś off topy!!! :evil:
Nulli parcit hiems, nullus quoque frigore gaudet,
donec Ver veniat nos foveant pueri!
ODPOWIEDZ