Filmy o starożytności

Dyskusje na temat historii, mitologii, życia codziennego i kultury starożytnego Rzymu
Awatar użytkownika
Keraunos
Praetor
Posty: 859
Rejestracja: sob 07 sty 2006, 15:57
Lokalizacja: Chelad
Kontakt:

Filmy o starożytności

Post autor: Keraunos »

Może taki teamt tu się pzryda. Jakie filmy o starożytności ogladaliście czy były fajne dlaczego, itp.
Beatos in caelo Latine locuturos probabile
Ὁ βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή

Mój blog:
http://keraunos-takiesobieprzemylenia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Salustiusz
Quaestor
Posty: 206
Rejestracja: sob 31 gru 2005, 19:03

Post autor: Salustiusz »

Hmmm... obejrzałem całkiem dużo. Na pewno najładniej od strony technicznej zrobiono ''Gladiatora'' - chociaż prawda historyczna w nim pokutuje, np. bochenki chelba rozdawane podczas igrzysk wyglądają jak te z piekarni za rogiem :lol: Ale scena bitwy w Germanii - niczego sobie, poza tą szarżą kawalerii Maximusa przez gęsty las... Podobał mi się Spartakus z Kirkiem Duglasem (tak to się pisze?) ale ten nowy Spartakus to raczej szmira Na koniec możnaby wspomnieć o naszym ''kopciuszku'' a jednak na polskie warunki superprodukcji - Quo vadis. Powiem szczerze, że oprócz kreacji Jerzego Treli, Franciszka Pieczki i Bogusława Lindy nie znalazłem w filmie jakiegoś interesującego elementu. Reżyser wg mnie podszedł do sprawy bardzo przewidywalnie. Po prostu sfilmował akcję książki. Chociaż czym mógł to zrobić inaczej? Można się tylko domyślać jakie gromy spadłyby na niego gdyby ''wykrzywił'' nieco interpretację narodwej świętości.
Themistocles, Neocli filius, Atheniensis.
Forrestus Regis
Tribunus militum
Posty: 191
Rejestracja: wt 03 sty 2006, 15:48
Lokalizacja: Puławy

Post autor: Forrestus Regis »

A oglądaliście "Rzym"? Leci ostatnio na HBO. Jak dla mnie jest to arcydzieło wśród seriali i specjalnie jeżdżę do babci, żeby oglądać. Jest na tyle interesujący, że przyciąga to telewizorów nawet ludzi nie mających pojęcia, kim był taki np. Cyceron. Bo serial pokazuje, że ludzie 2050 lat temu byli tacy sami, jak dzisiaj. Szczególnie podoba mi się to, że jest to pierwszy obraz Rzymu, w którym to miasto nie jest pokazane jako błyszcząca i zadbana metropolia, ale jako prawdziwe miasto z krwi i kości (swoją drogą, bardzo odpowiednie porównanie :-) ) Błędów raczej niewiele (np. Oktawiusza nazywają Oktawianem, a Oktawianem to on został dopiero po adopcji, co nie?)
[color=indigo]
[b]"Antequam rogabis, perquire in www.google.com/intl/la/"[/b]
--- C. Iulius Caesar[/color]
Awatar użytkownika
Salustiusz
Quaestor
Posty: 206
Rejestracja: sob 31 gru 2005, 19:03

Post autor: Salustiusz »

Nie mam dekodera :cry: oj a tak bym chciał....
Themistocles, Neocli filius, Atheniensis.
Awatar użytkownika
s2nto
Peregrinus
Posty: 1
Rejestracja: pt 24 mar 2006, 13:44

Post autor: s2nto »

Salustiusz pisze:Nie mam dekodera :cry: oj a tak bym chciał....
Są jeszcze inne środki zdobycia tych 4 części składających się na cały cykl.
[img]http://img206.imageshack.us/img206/3600/pasek0ww9cl.gif[/img]
Trwa ładowanie podpisu, proszę czekać...
Awatar użytkownika
Keraunos
Praetor
Posty: 859
Rejestracja: sob 07 sty 2006, 15:57
Lokalizacja: Chelad
Kontakt:

Post autor: Keraunos »

A da sie to gdzieś znaleźć z polskimi napisami ;)??
Beatos in caelo Latine locuturos probabile
Ὁ βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή

Mój blog:
http://keraunos-takiesobieprzemylenia.blogspot.com/
Forrestus Regis
Tribunus militum
Posty: 191
Rejestracja: wt 03 sty 2006, 15:48
Lokalizacja: Puławy

Post autor: Forrestus Regis »

Polskie napisy można znaleźć tutaj:
http://napisy.org/Szukaj/rome/
a angielskie tutaj:
http://subtitles.images.o2.cz/120512/%22Rome%22.html
[color=indigo]
[b]"Antequam rogabis, perquire in www.google.com/intl/la/"[/b]
--- C. Iulius Caesar[/color]
Awatar użytkownika
Keraunos
Praetor
Posty: 859
Rejestracja: sob 07 sty 2006, 15:57
Lokalizacja: Chelad
Kontakt:

Post autor: Keraunos »

Hehe, to pozostaje mi jeszcze sam film znaleźć ;)
Beatos in caelo Latine locuturos probabile
Ὁ βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή

Mój blog:
http://keraunos-takiesobieprzemylenia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Keraunos
Praetor
Posty: 859
Rejestracja: sob 07 sty 2006, 15:57
Lokalizacja: Chelad
Kontakt:

Post autor: Keraunos »

Fakt, że ten nowy Spartakus jest bardzo słaby. przynajmniej tak sądzę po obejrzeniu go wczoraj. Strasznie dużo przekłąmań i dziwactw wręcz, a faktów to się trzyma jedynie luźno.

Skądinnąt już przy starym Spartakusie, choć był i tak niezły, a szczególnie tym zastanawia mnie zawsze czemu wszyscy tak nie lubią Krassusa. Nie żeby to mój ulubieniec był, ale bez przesady. Nie był aż takim kretynem.
Że przegrał z partami to fakt, ale przecież z partami mało kto wygrywał - np. Antoniusz też przegrał. A np. syn Krassusa Publiusz w pamiętnikach Cezara przedtswiony jest jako jeden z lepszych dowódców.
Zresztą z relacji antycznych też nie wychodzi na takiego głupa. A dziś właściwie prawie każda książka czy film przedstawia go jak ostatnio niedojdę. ;)
Beatos in caelo Latine locuturos probabile
Ὁ βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή

Mój blog:
http://keraunos-takiesobieprzemylenia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Kathe
Peregrinus
Posty: 24
Rejestracja: śr 11 sty 2006, 17:45
Lokalizacja: I LO Chełm

Post autor: Kathe »

A co powiecie o takich produkcjach jak np Troja czy Aleksander? Mi osobiście Aleksander się nie podobał, film jakiś taki przydłygi i nudnawy, za to Troję obejrzałam z przyjamnością (choć nie wiem czy to zasługa samego filmu czy Brada ;) ) Podobało mi się że wątek bogów był pominięty a Helena i Parys nie byli wyidealizowani. Ale chyba jednak wole filmy o Rzymie. Ostatnio oglądałam spektakl Cezar w Teatrze Telewizji (tylko nie pamiętam reżysera) i uważam że był całkiem niezły, i pokazywal uniwersalność problemu. No moze niektórzy aktorzy byli nieco za starzy (np. Oktawian czy Brutus powinni być zdecydowanie młodsi) ale może się czepiam ;)
Jesteśmy karłami, którzy wspięli się na ramiona olbrzymów. W ten sposób widzimy więcej niż oni, ale nie dlatego, żeby wzrok nasz był bystrzejszy, albo wzrost słuszniejszy, ale dlatego, iż oni podnoszą nas o całą swoją gigantyczną wysokość. })K({
Jocelyne
Peregrinus
Posty: 18
Rejestracja: śr 11 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Chełm
Kontakt:

Post autor: Jocelyne »

"Aleksander" podobał mi się głównie ze względu na Hefajstiona [tak, skrzyczcie mnei teraz, ale ...ech...ten Jared Leto.. :D ]. W "Troi" poziom podnosił Hektor [i Eric Bana :oops: ], a w "Helenie Trojańskiej" na łopatki rozłożył mnie ten piękny, delikatny, subtelny młodzieniec, który onegdaj przebrał sieza niewiastę, czyli... Achilles :shock: Achillesa grał gosć o gabarytach 3x większych niż Pudzian. Wybaczcie, rozumiem - licentia poetica, ale bez przesady :D

W planach mam obejrzenie nowego "Spartakusa", słyszałam, że jest świetny, tutaj natomaist widzę negatywne opinie. Jak tylko go dorwę to podzielę się moimi odczuciami :)
Kropp's Angels
Awatar użytkownika
Kathe
Peregrinus
Posty: 24
Rejestracja: śr 11 sty 2006, 17:45
Lokalizacja: I LO Chełm

Post autor: Kathe »

Nowy Spartakus leciał w TV właśnie tego dnia kiedy wróciłam z olimpiady. Ponieważ byłam zmęczona podróżą i nie przespałam 3nocy (z przyczyn wiadomych tylko Siepaczom Antoniusza i sorce K :) ) zasnęłam w połowie pierwszej części i nieiwiele pamiętam. Wiem tylko że Spartakus wyznawał miłość kobiecie, którą widział drugi raz w życiu i to mi się wydało nieco abstrakcyjne.
Jesteśmy karłami, którzy wspięli się na ramiona olbrzymów. W ten sposób widzimy więcej niż oni, ale nie dlatego, żeby wzrok nasz był bystrzejszy, albo wzrost słuszniejszy, ale dlatego, iż oni podnoszą nas o całą swoją gigantyczną wysokość. })K({
Awatar użytkownika
Keraunos
Praetor
Posty: 859
Rejestracja: sob 07 sty 2006, 15:57
Lokalizacja: Chelad
Kontakt:

Post autor: Keraunos »

Znaczy jeśli chodzi o tego nowego Spartakusa to zależy jak na niego patrzeć.
Jesli ktos ma niewielka wiedzę o starożytności i ocenia go jako film sensacyjny to może się momentami podobać nie przeczę.

Ale niestety ciężar wiedzy jest czasem prawdziwym ciężarem ;) i już sie nie da tak patrzeć.
A jeśli chodzi o wierność faktom, to firm jest momentami dziwnawy, choć nie mówię że na 100% zły.

A porównując do poprzednego Spartakusa. To z jednej strony bardziej wspólczesny, większe tempo akcji, bardziej momentami sensacyjny, ale mniejsza wierność faktom.
Beatos in caelo Latine locuturos probabile
Ὁ βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή

Mój blog:
http://keraunos-takiesobieprzemylenia.blogspot.com/
Gość

Post autor: Gość »

Keraunos pisze:Hehe, to pozostaje mi jeszcze sam film znaleźć ;)
Właśnie może ktoś wie gdzie można ściągnąć sam film?? :oops:
Awatar użytkownika
ini
Tribunus militum
Posty: 138
Rejestracja: pt 09 cze 2006, 12:39

Post autor: ini »

Ja nie mogę oglądać żadnych filmów ze starożytności. Po prostu za dużo wiem i każdy film komentuję. Przez to nikt nie może ze mną takich filmów oglądać. Ale zgadzam się, że najmniej błędów miał "Gladiator". A tak z innej beczki. Kto oglądał "Króla Artura"? Świetna komedia (oczywiście nie w zamierzeniu reżysera). Polecam, jeśli chcecie się trochę powkurzać lub wyładować zły nastrój. Najlepiej oglądać samemu.
Si vis amari, ama
ODPOWIEDZ