coś o Kybele vel Mater Deorum..?Pomocy!

Dyskusje na temat historii, mitologii, życia codziennego i kultury starożytnego Rzymu
Antistes
Peregrinus
Posty: 3
Rejestracja: śr 14 lut 2007, 14:41
Lokalizacja: Gdańsk

coś o Kybele vel Mater Deorum..?Pomocy!

Post autor: Antistes »

To znów ja,wiem,że mój ostatni post był o innej tematyce, słusznie możecie zarzucać niezdecydowanie:)Teraz byłabym ogromnie wdzięczna,gdyby ktoś podałby mi jakąkolwiek bibliografie na temat Kybeli,przybyłej z Azji Mniejszej, zwanej przez Rzymian Wielką Macierzą. Interesuje mnie dokładnie obecności jej kultu na terenie Itali w Okresie Cesarstwa. Szukam i szukam i obawiam sie,że znow porwałam się na jakiś potworny temat, bo nie widzę żadnej monografii polskiej na ten temat...Troche mówi o niej Zieliński,a jeszcze mniej Jaczynowska powołując się na francuskich i niemieckich uczonych...Chcę pisać na podstawie zródeł epigraficznych,ale jakieś naukowe opracowania są konieczne.Wiem też,że o tym kulcie wspomina Prudencjusz, Owidiusz...Jeśli ktoś potrafi coś podsunąć..będę wdzięczna, również dziękuje za zaangażowanie w moj poprzedni post a propos świąt,
pozdrawiam
R. K. Miller
Senator
Posty: 309
Rejestracja: śr 18 kwie 2007, 15:34
Lokalizacja: Vereinigte Staaten von Groß-Österreich

Re: coś o Kybele vel Mater Deorum..?Pomocy!

Post autor: R. K. Miller »

Antistes pisze:[...] Szukam i szukam i obawiam sie,że znow porwałam się na jakiś potworny temat, bo nie widzę żadnej monografii polskiej na ten temat...Troche mówi o niej Zieliński,a jeszcze mniej Jaczynowska powołując się na francuskich i niemieckich uczonych...
[...]
Studiując jakikolwiek kierunek humanistyczny poza polonistyką nie można opierać się wyłącznie na polskiej literaturze. Zwłaszcza tyczy się to filologii klasycznej (bo wnoszę, że skoro o Matce, to studiujesz klasyczną ew. religioznawstwo co na jedno tutaj wychodzi). Pocieszające jest to, że języki nowożytne są znacznie prostsze niż klasyczne, a do czytania wystarczy bierna znajomość.

Podaję bibliografię z Wiki (przeciwników proszę o nieczepianie się Wiki- wszystkie fakty w artykule mogą być nieprawdą, ale bibliografia, jak sądzę, to książki rzeczywiście wydane i w większości w miarę nowe):

# Burkert, Walter, 1982. Greek Religion (Cambridge:Harvard University Press), especially section III.3.4
# Motz, Lotte (1997). The Faces of the Goddess. New York: Oxford University Press US.
# Mark Munn, "Kybele as Kubaba in a Lydo-Phrygian Context": Emory University cross-cultural conference "Hittites, Greeks and Their Neighbors in Central Anatolia", 2004 (Abstracts)
# Roller, Lynn Emrich (1999). In Search of God the Mother: The Cult of Anatolian Cybele. Berkeley and Los Angeles, California: University of California Press.
# Vassileva, Maya (2001). "Further considerations on the cult of Kybele". Anatolian Studies 51, 2001: pp. 51-63. doi:10.2307/3643027.


i z niemieckiej Wiki:

# ↑ Carsten Colpe, Zur mythologischen Struktur der Adonis-, Attis- und Osiris-Überlieferung, Festschrift für W. v. Soden, 1968
# ↑ Ovid, Festkalender IV,258
# ↑ Hans Kloft, Mysterienkulte der Antike, München 2003, S. 59
# ↑ Arnobius, a.a.O.
# ↑ Hugo Hepding, Attis -Seine Mythen und sein Kult, Gießen 1903, S. 158
# ↑ Ovid, Festkalender IV, 338
# ↑ Clemens von Alexandrien, Protreptikos 15,1
# ↑ Firmicius Maternus, Über den Irrtum heidnischer Religion 18,1
# ↑ Julian, Oratio V, 169A
# ↑ Prudentius, Peristephanon X,1006
# ↑ Hugo Hepding a.a.O. S. 88
# ↑ Robert Turcan, The Cults of the Roman Empire, Blackwell 1996
# ↑ James Frazer, Adonis Attis Osiris Bd. 1, S. 275
# ↑ Elmar Schwertheim, Die Denkmäler orientalischer Gottheiten im römischen Deutschland 1974, S. 291 ff.
# ↑ deae Virtuti Bellon(a)e montem Vaticanum vetustate conlabsum restituerant hastiferi civitatis Mattiacorum, Hugo Hepding, a.a.O, S. 169. Die Civitas Mattiacorum ist sonst als castellum Mattiacorum bekannt (s. Mainz-Kastel)
# ↑ A. Pfiffig, Die etruskische Religion 1998, S. 263
# ↑ The Gospel of Sri Ramakrishna, New York 1942, S. 291
# ↑ Giulia Sfameni Gasparro, Soteriology and Mystic Aspects in the Cult of Cybele and Attis, Leiden 1985, S. 68


Parę pozycji może się znajdzie w większych bibliotekach. Zielińskiego książki o religii greckiej wznowiono niedawno, więc łatwo dostępne (aczkolwiek Vademecum historyka starożytnej Grecji i Rzymu ostrzega, że są dobrze przestarzałe).
Bons fut li siecles al tens ancienor,
Quer feit i ert e justise et amor,
Si ert credance, dont or n’i at nul prot ;
Toz est mudez, perdude at sa color :
Ja mais n’iert tels com fut als ancessors.
Awatar użytkownika
innuendo
Protector domesticus
Posty: 1691
Rejestracja: ndz 05 lut 2006, 23:05
Lokalizacja: Varsovia

Post autor: innuendo »

Ej, o Kybele może mieć nie tylko studiując klasyczną bo także historię, archeologię, patrystykę etc.
Spróbuj może Doddsa i jego "Pogaństwo i chrześcijaństwo" Coś niecoś o kultach jest.
Jeśli temat nadal aktualny to spróbuję przeszukać domową bibliotekę i podać, gdzie ew może coś być.
I am raised up and I will not reject the flute,
O ruler of my mind. Look, he stirs me up,
Euoi, the ivy now whirls me round in Bacchic contest. -Sophocles
Antistes
Peregrinus
Posty: 3
Rejestracja: śr 14 lut 2007, 14:41
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Antistes »

A jednak...to filologia klasyczna...Dziekuję Wam za wszystkie wskazówki, na pewno skorzystam,choć czas mocno nagli,więc nie wiem,czy sie zdecyduje na poszukiwania opracowań obcojęzycznych...Tzn że źródeł antycznych muszę korzystać(Owidiusz,Maternus, Prudencjusz...)i CIL'u, ale chyba w ogóle poszerze lekko i zahaczę o inne bóstwa orientalne,jak Izyda czy Mitra. Tą pozycje Doddsa sprawdzałam, faktycznie troche tam jest,ale niewiele. Więc temat pozostaje cały czas aktualny i będzie taki przez dłuuugi czas,więc z góy dziękuje za przyszłe rady:)
Wielkie dzięki i pozdrawiam!
R. K. Miller
Senator
Posty: 309
Rejestracja: śr 18 kwie 2007, 15:34
Lokalizacja: Vereinigte Staaten von Groß-Österreich

Post autor: R. K. Miller »

innuendo pisze:Ej, o Kybele może mieć nie tylko studiując klasyczną bo także historię, archeologię, patrystykę etc.
Pewnie, ale mój pogląd jest słuszny także co do tych dziedzin.


Ad rem.

Jeśli orientalne też Cię interesują, to niedawno wyszła książka "Starożytne kulty misteryjne" http://www.homini.com.pl/index.php?s=karta&id=89, na pewno biblioteki i księgarnie w Danzigu mają. Nie wiem, czy temat o wpływie pogaństwa na święta chrześcijańskie jest też aktualny, ale myślę, że Marcel Simon w "Cywilizacji wczesnego chrześcijaństwa" coś o tym będzie mówił.
Bons fut li siecles al tens ancienor,
Quer feit i ert e justise et amor,
Si ert credance, dont or n’i at nul prot ;
Toz est mudez, perdude at sa color :
Ja mais n’iert tels com fut als ancessors.
ODPOWIEDZ