Zmarła prof. Jaczynowska

Dyskusje na temat historii, mitologii, życia codziennego i kultury starożytnego Rzymu
Awatar użytkownika
ini
Tribunus militum
Posty: 138
Rejestracja: pt 09 cze 2006, 12:39

Zmarła prof. Jaczynowska

Post autor: ini »

Parę dni temu zmarła prof. Maria Jaczynowska. Dla tych, którzy nie wiedzą kto to, to mówię: historyk starożytny, autorka wielu książek z historii Rzymu, a zwłaszcza tej najsłynniejszej, z której trzeba zdawać egzamin (przynajmniej w Toruniu).
Ja miałam to szczęście, że miałam z nią wykłady i mam jej wpis w indeksie. Egzamin nie poszedł mi dobrze, bo ona lubiła Chrześcijaństwo a ja Wczesne Cesarstwo.
Uczcijmy ją minutą ciszy.
Si vis amari, ama
Awatar użytkownika
Flavius Aetius
Propraetor
Posty: 1115
Rejestracja: pt 28 kwie 2006, 22:23

Post autor: Flavius Aetius »

Ciekawe co na to AZ.
Quod sis, esse velis, nihilque malis;
Summum nec metuas diem nec optes.
Marcus Valerius Martialis X, 47 12-13
Awatar użytkownika
Martinus Petrus Garrulus
Proconsul
Posty: 2556
Rejestracja: ndz 19 lut 2006, 23:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Martinus Petrus Garrulus »

nie wiem czemu, ale da się zaobserwować, że panie profesorki historii starożytnej uwielbiają chrześcijaństwo (np: Jaczynowska, Dzielska) zaś panowie wojny, uzbrojenie, okres cesarstwa w Rzymie i walki Greków z Macedonią...

o śmierci dowiedziałem się dzisiaj na wykładzie z historii starożytnej...

podziwiam jej pasję i wiedzę oraz bystrość umysłu - co widać przy lekturze jej książek - szkoda, że pani prof. przeszła już do historii, obyśmy mieli więcej takich naukowców!
Ostatnio zmieniony śr 27 lut 2008, 01:22 przez Martinus Petrus Garrulus, łącznie zmieniany 1 raz.
Nulli parcit hiems, nullus quoque frigore gaudet,
donec Ver veniat nos foveant pueri!
Awatar użytkownika
innuendo
Protector domesticus
Posty: 1691
Rejestracja: ndz 05 lut 2006, 23:05
Lokalizacja: Varsovia

Post autor: innuendo »

Ja mam innego Mistrza od historii, który prof. Jaczynowskiej sympatią nie darzył. Jednak uczczę jej śmierć minutą ciszy :( Coraz mniej wybitnych historyków zostaje...
I am raised up and I will not reject the flute,
O ruler of my mind. Look, he stirs me up,
Euoi, the ivy now whirls me round in Bacchic contest. -Sophocles
ODPOWIEDZ