Książki o antyku

Dyskusje na temat historii, mitologii, życia codziennego i kultury starożytnego Rzymu
Awatar użytkownika
Kore
Senator
Posty: 387
Rejestracja: pt 24 mar 2006, 15:44
Lokalizacja: Wiedeń / Szczecin

Książki o antyku

Post autor: Kore »

Wydaje mi się, że przydałby się nam temat, w którym możnaby polecić innym ciekawe książki, artykuły itp. na różne tematy związane ze starożytną Grecją i Rzymem. Nawet nie tyle ksiązki stricte naukowe, co np. powieści :)

Ja obecnie jestem w trakcie lektury jednej takiej powieści godnej polecenia, mianowicie: "Snu o Troi" H. A. Stolla. Książka opowiada o życiu Henryka Schliemanna, wielkiego odkrywcy Troi i Myken. To dzięki jego pasji i wierze w prawdziwość tego, co zostało opisane przez Homera wiemy, że Troja istniała naprawdę...

Powieść ta jest wartościowa międzi innymi dlatego, że przedstawia Schlimanna jako zwykłego człowieka - człowieka, który musiał zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu, zanim spełnił swoje marzenia. Poza tym pozwala spojrzec na starozytność z perspektywy archeologa i odkrywcy. Czasami autor przynudza (w końcu ile można czytać o kopaniu :wink: ), ale niewątpliwie potrafi zachwycić i poruszyć. Myślę, że wszyscy powinniśmy uczyć się od Schliemanna tej pasji i miłości do Grecji, do starożytności :)
Surdi te dicunt, mea Musa Latina, silentem

/M.Freundorfer
Awatar użytkownika
Keraunos
Praetor
Posty: 859
Rejestracja: sob 07 sty 2006, 15:57
Lokalizacja: Chelad
Kontakt:

Post autor: Keraunos »

Z ksiżek o Rzymie mogę polecić dwie serie:

Pierwsza to seria autorstwa Collen McCullough
Ukazały się na razie:
-Pierwszy w rzymie
-Wieniec z trawy
-Wybrańcy fortuny

Wspaniała panorama końca republikańskiego rzymuy, walka Sulli z Mariuszem, początek kariery Cezara. Ukażą sie dalsze tomy.
Książka jest ogromna, tom to koło 1000 stron drobną czcionką. Ciekawa i bardzo żetelna, autorka nie pisze co popadnie tylko moco opiera się na źródłach i jedynie luki wypełnia fantazją. Troche nie czuje ntomiast spraw wojskowych i opisy bitew mogły by być lepsze.
Ale i tak chyba dawno nie czytałem lepszych powieści o Rzymie. No na razie dwa tomy pzrebrnołem bo lektóra na prawdę długa. ;)


Druga seria to cykl powieści kryminalnych Stevena Saylora.
Charakter nieco inny bo lektóra lżejsza a sama historia jest tylko tłem. Ale fajnie odmalowane życie codzienne. A i wypadki historyczne przedstawione bardzo żetelnie. I wciągajaca lektura od strony powieściowej i dobre źródło informacji o historii. Polecam.
ukazały się dotąd:
-Rzymska krew
-Ramiona nemezis
-Zagadka katyliny
- rzut wenus
- morderstwo na via appia
- rubikon
- ostatnio widziany w massilii
- mgliste proroctwa
- dom westalek
- werdykt cezara
- gladiator umiera tylko raz
Beatos in caelo Latine locuturos probabile
Ὁ βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή

Mój blog:
http://keraunos-takiesobieprzemylenia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Flavius Aetius
Propraetor
Posty: 1115
Rejestracja: pt 28 kwie 2006, 22:23

Post autor: Flavius Aetius »

Dość szeroko rozumiany temat: "Książki o antyki", a zatem chyba zarówno te "naukowe", jak i beletrystyczne.
Polecam więc z naukowych:
Paul Zanker "August i potęga obrazów", doskonała synteza na temat okresu "augustowskiego (30/27 przed Chr. - 14 po Chr.),
Adam Ziółkowski "Historia Rzymu, tej pozycji raczej nie trzeba anonsować,
Aleksander Krawczuk "Poczet cesarzy rzymskich", niedawno ukazało się nowe, jednotomowe wydanie.
Z książek "lżejszych":
Mikołaj Szymański "Ab ovo", porządna garść dobrego humoru rodem nie tylko ze starożytności,
Robert Graves "Ja Klaudiusz" oraz "Klaudiusz i Messalina", znane i lubiane
Awatar użytkownika
innuendo
Protector domesticus
Posty: 1691
Rejestracja: ndz 05 lut 2006, 23:05
Lokalizacja: Varsovia

Post autor: innuendo »

Ja polecam książki z PIW. Ukazało się tam wiele tytułów miłych filologom klasycznym, jak np książka Pierre Grimala. Biografie postaci znanych z historii Rzymu również stoją na wysokim poziomie i to zarówno, jeśli chodzi o samo wydanie, jak i o treść.
Ostatnio zmieniony śr 29 sie 2007, 18:55 przez innuendo, łącznie zmieniany 1 raz.
I am raised up and I will not reject the flute,
O ruler of my mind. Look, he stirs me up,
Euoi, the ivy now whirls me round in Bacchic contest. -Sophocles
Awatar użytkownika
Flavius Aetius
Propraetor
Posty: 1115
Rejestracja: pt 28 kwie 2006, 22:23

Post autor: Flavius Aetius »

No to jeszcze dorzucę:
Jerzy Danielewicz i in. "Liryka starożytnej Grecji", lepiej kupić nowsze od tego z 1987 roku wydanie, albowiem zawiera ono oprócz przekładów polskich również duży zbiór zachowanych fragmentów w oryginale greckim, których starsze niestety jest pozbawione, bardzo rzetelnie i szczegółowo opracowana książka, zwłaszcza dla miłośników poezji greckiej, do których się zaliczam:), antologia nie zawiera poematów Homera i Hezjoda, obejmuje utwory od hymnów homeryckich do utworów poetów u progu epoki hellenistycznej,
Zygmunt Kubiak "Mitologia Greków i Rzymian", niedawno ukazało się nowe wydanie, szczegółowa i wnikliwa analiza mitologii greckiej, rzymska potraktowana skrótowo, pozycja warta uwagi szczególnie z powodu pochylenia się autora nad etymologią, a także korzystanie przy porównywaniu różnorodnych tradycji ze sporej liczby autorów,
Voytech Zamarovsky "Encyklopedia mitologii antycznej", obejmuje bardzo dużą ilość mitów i postaci mitycznych, posiadających obszerne i szczegółowe opisy.
Awatar użytkownika
innuendo
Protector domesticus
Posty: 1691
Rejestracja: ndz 05 lut 2006, 23:05
Lokalizacja: Varsovia

Post autor: innuendo »

Ja miłośnikom historii mogę polecić ze spokojem książki z serii Fontana History of the Ancient World.
Warto tutaj wymienić choćby "Cesarstwo rzymskie" Colina Wellsa lub "Późne cesarstwo rzymskie" Averil Cameron.
Niewątpliwym plusem tych książek jest szerokie wykorzystanie źródeł, ciekawy język oraz nowe spojrzenie na dane sprawy. Książki te często są przecenione i można kupić tomik za 9 zł.
I am raised up and I will not reject the flute,
O ruler of my mind. Look, he stirs me up,
Euoi, the ivy now whirls me round in Bacchic contest. -Sophocles
Awatar użytkownika
Flavius Aetius
Propraetor
Posty: 1115
Rejestracja: pt 28 kwie 2006, 22:23

Post autor: Flavius Aetius »

Jeszcze: Peter Heather "Upadek cesarstwa rzymskiego", obowiązkowa pozycja dla badacza schyłku cesarstwa (II poł. IV - V wiek) autorstwa wybitnego znawcy polityki i obyczajów plemion barbarzyńskich epoki (Hunowie, Wizygoci, Wandalowie) w ich kontaktach z Rzymianami.
giertas
Civis Romanus
Posty: 78
Rejestracja: wt 05 gru 2006, 22:13
Lokalizacja: Posnania

Post autor: giertas »

jeśli chodzi o powieści, to polecam "Ostatnią kohortę" W. Łysiaka. Dużo w niej fikcji literackiej, ale sądze, że warta przeczytania.
Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie";
Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
Nową przypowieść Polak sobie kupi,
Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.
Jan Kochanowski
Awatar użytkownika
Flavius Aetius
Propraetor
Posty: 1115
Rejestracja: pt 28 kwie 2006, 22:23

Post autor: Flavius Aetius »

A to ciekawe, bo była tez książka o tytule "Ostatni legion". W takim razie czeka nas jeszcze trzecia część trylogii - "Ostatni manipuł", gradatio ad minus. :D
Awatar użytkownika
Keraunos
Praetor
Posty: 859
Rejestracja: sob 07 sty 2006, 15:57
Lokalizacja: Chelad
Kontakt:

Post autor: Keraunos »

Z "Ostatnio kochortą" Łysiaka trzeba uważać. Jako powieść to dobra książka, zresztą lubię pisartwo Łysiaka.
Ale absolutnie nie nalezy jej traktować jako źródła informacji o starożytnym rzymie.
Beatos in caelo Latine locuturos probabile
Ὁ βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή

Mój blog:
http://keraunos-takiesobieprzemylenia.blogspot.com/
giertas
Civis Romanus
Posty: 78
Rejestracja: wt 05 gru 2006, 22:13
Lokalizacja: Posnania

Post autor: giertas »

Ale absolutnie nie nalezy jej traktować jako źródła informacji o starożytnym rzymie.
O tak, to niemal mityczne oblężenie Rzymu...
Bądź co bądź, warto przeczytać, troche w niej łaciny itp...
Jako powieść to dobra książka, zresztą lubię pisartwo Łysiaka.
Podpisuję się pod tym :)
Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie";
Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
Nową przypowieść Polak sobie kupi,
Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.
Jan Kochanowski
Heliotis
Quaestor
Posty: 257
Rejestracja: sob 29 kwie 2006, 23:31
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Heliotis »

Będzie na granicy beletrystyki i eseju:

Mój ukochany Jacek Bocheński - "Nazo poeta" i "Boski Juliusz". Czysty zachwyt, zwłaszcza ta pierwsza, ogromnie wpłynął na to, jak teraz rozumiem Owidiusza. Druga, wbrew pozorom, nie tylko o Cezarze (polecam przyjrzenie się aluzjom politycznym).

Pascal Quignard, "Seks i trwoga" - eseje nt. seksualności Rzymian, czy raczej własna, dość ekscentryczna, choć, trzeba przyznać, sugestywna koncepcja autora na ten temat. Mnie się podobało, ale już np. jeden z moich wykładowców nie pozostawił na tej książce suchej nitki. Jest jeszcze powieść Quignarda "Albuncjusz", podejrzewam, że stylistyka podobna, jednak jeszcze nie czytałam.

A z poezji - Jorgos Seferis i Kostis Palamas (plus niektóre wiersze Kawafisa). Zafascynowali mnie. W tym, co piszą, jest opowieść o kraju, który pamięta wszystkie swoje opowieści, którego kultura nigdy nie straciła ciągłości. Dobra lektura na wyprawę do Grecji.
...Sic habebis gloriam totius mundi; ideo fugiet a te omnis obscuritas.
Hic est totius fortitudinis fortitudo fortis...

***
wen ubunge ist besser wenne kunst.
Awatar użytkownika
Magnecjusz
Civis Latinus
Posty: 35
Rejestracja: pn 06 lis 2006, 00:12
Lokalizacja: Południowe prowincje Imperium / Kraków

Post autor: Magnecjusz »

Heliotis pisze: Pascal Quignard, "Seks i trwoga" - eseje nt. seksualności Rzymian, czy raczej własna, dość ekscentryczna, choć, trzeba przyznać, sugestywna koncepcja autora na ten temat. Mnie się podobało, ale już np. jeden z moich wykładowców nie pozostawił na tej książce suchej nitki. Jest jeszcze powieść Quignarda "Albuncjusz", podejrzewam, że stylistyka podobna, jednak jeszcze nie czytałam.
Także udało mi się nabyć "Seks i trwogę" :) Szczerze mówiąc, pierwszy raz spotkałem się tym autorem, jednak po lekturze tejże pozycji znalazł się na liście moich ulubionych pisarzy Smile "Seks i trwoga" utrzymana w stylistyce eseju/beletrystyki. Pisana w intrygujący sposób, który na pierwszy rzut oka zdaje się trochę skomplikowany - dużo wątków, nawiązań, odskoczni. Ale po głębszym wczytaniu się, naprawdę wciąga. Tematem przewodnim jest zagadnienie seksu i towarzyszącej jemu trwodze, co wg autora dla Rzymian było nieodłączne. Przed czytelnikiem pojawiają się zagadnienia z życia codziennego potomków Romulusa, ich stosunku do spraw intymnych, ich zamiłowania doznaniami zmysłowymi, a jednocześnie towarzyszącym odczuciu zagrożenia, czy wręcz strachu. Na podstawie licznych przykładów, m.in. ze Swetoniusza, Apulejusza, Lukrecjusza stara się pokazać specyfikę owych rzeczy w ujęciu rzymskim. Przy okazji można zapoznać się z - co na przypadku w moim przypadku stało się pierwszy raz - fragmentami dzieł powyższych autorów (szczególnie Apulejusza, bo Swetoniusza udało mi się nabyć wcześniej). Oprócz tego liczne ciekawostki z zakresu medycyny, prawa, anatomii, poezji. Po przeczytaniu zdałem sobie sprawę, że naprawdę nie wiedziałem sporo rzeczy, np. o Mariuszu, Owidiuszu. Najlepsze, iż owe informacje łatwo zapadają w pamięć z racji swego charakteru Wink
Polecam gorąco. Cena w taniej książce 14 zł (w Krakowie na Brackiej lub Grodzkiej).
Po "Albucjusza" wybieram się jutro po zajęciach ;) Dzisiaj nie zdążyłem już zajrzeć do księgarni. Z tego co wyczytałem na necie (bogowie, dzieki wam za google'a :p) wydał on jeszcze kilka ciekawych książek, które ukazały się na polskim rynku, m.in. "Taras w Rzymie" i "Błędne cienie".
[img]http://img528.imageshack.us/img528/3255/676am5.png[/img]

Kraków, 21.10.2007 - historyczne chwile. Kto nie był, niech żałuje ;)
Awatar użytkownika
innuendo
Protector domesticus
Posty: 1691
Rejestracja: ndz 05 lut 2006, 23:05
Lokalizacja: Varsovia

Post autor: innuendo »

Bocheński jest świetny. Pamiętam, jak swego czasu zaczytywałam się w "Boskim Juliuszu". Autor przyprawia swój tekst humorem.
I am raised up and I will not reject the flute,
O ruler of my mind. Look, he stirs me up,
Euoi, the ivy now whirls me round in Bacchic contest. -Sophocles
Awatar użytkownika
Petroniusz
Civis Romanus
Posty: 80
Rejestracja: czw 21 lut 2008, 21:28
Lokalizacja: Lugdunum

Post autor: Petroniusz »

A czy ktoś czytał "Cycero"(na:) Roberta Harrisa? Osobiście bardzo mnie wciągnęła:)
ODPOWIEDZ