Uczta rzymska

Dyskusje na temat historii, mitologii, życia codziennego i kultury starożytnego Rzymu
Awatar użytkownika
Petroniusz
Civis Romanus
Posty: 80
Rejestracja: czw 21 lut 2008, 21:28
Lokalizacja: Lugdunum

Uczta rzymska

Post autor: Petroniusz »

Witam!

Chciałbym prosić o pomoc. Mianowicie: szukam publikacji w których znajdę opis rzymskiej uczty. Przebieg, wygląd, zwyczaje etc etc etc. Wszystko na jej temat. Aktualnie jestem w posiadaniu
-"Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu" L.Winniczuk (chyba nie mogło zabraknąć :)
-"Historia kultury starożytnej Grecji i Rzymu" K.Kumaniecki

Pytanie: czy "Uczta" Platona - posiada jakiś opis itp? Jeśli tak, to czy odbiegają one od zwyczajów rzymskich w dużym stopniu i raczej ich nie wykorzystam?

oraz "Niepewna godzina" Jesse Browner (jeśli dobrze pamiętam) - czyli o ostatniej uczcie Petroniusza. Książka wyszła nie dawno, ale nie wiem czy można wykorzystać jako źródło (treść mi nieznana). Może ktoś czytał?

I tutaj proszę o wskazanie dobrych książek, artykułów itp.

Z góry dziękuje!
C. Iulius Aquilius
Senator
Posty: 320
Rejestracja: ndz 30 kwie 2006, 21:50
Lokalizacja: civitas Posnaniensis

Post autor: C. Iulius Aquilius »

Oczywiście "Uczta Trymalchiona" Petroniusza. U Platona opis uczty to tylko tło, ale trochę można się z niego dowiedzieć, a tekst nie jest długi, więc można go przeczytać nie ryzykując nadmiernej straty czasu :)

Także różne utwory Horacego, zarówno ody jak i gawędy (nie pamiętam już, czy listy też).
Oremus et pro perfidis Judaeis: ut Deus et Dominus noster auferat velamen de cordibus eorum; ut et ipsi agnoscant Jesum Christum Dominum nostrum.
http://derepublica.blox.pl
Awatar użytkownika
Petroniusz
Civis Romanus
Posty: 80
Rejestracja: czw 21 lut 2008, 21:28
Lokalizacja: Lugdunum

Post autor: Petroniusz »

Uczta Trymalchiona już odnaleziona. W takim razie myślę, że opis uczt z Quo Vadis także będzie zadowalający. Jednak proszę o coś jeszcze (!) :D
Awatar użytkownika
innuendo
Protector domesticus
Posty: 1691
Rejestracja: ndz 05 lut 2006, 23:05
Lokalizacja: Varsovia

Post autor: innuendo »

U Marcjalisa też, bodajże, coś się znajdzie. Może też warto byłoby zajrzeć do rzymskiej książki kucharskiej? :)
I am raised up and I will not reject the flute,
O ruler of my mind. Look, he stirs me up,
Euoi, the ivy now whirls me round in Bacchic contest. -Sophocles
ODPOWIEDZ