pomocy!! Romulus i Remus

Dyskusje na temat historii, mitologii, życia codziennego i kultury starożytnego Rzymu
arina
Peregrinus
Posty: 2
Rejestracja: pn 23 mar 2009, 00:07

pomocy!! Romulus i Remus

Post autor: arina »

Mam odpowiedzieć na takie pytania:
Czy Romulus i Remus są postaciami z przeszłości czy postaciami wszystkich czasów?
Jakich bohaterów literackich Romulus i Remus są archetypami?

Bardzo proszę o pomoc, nie mam pojęcia co mogę tu napisać...
Mamy się jeszcze oprzeć o jakieś teksty kultury, może macie jakieś przykłady??
Tytus Semproniusz Longus
Civis Latinus
Posty: 44
Rejestracja: sob 14 mar 2009, 00:01

Post autor: Tytus Semproniusz Longus »

Pierwsze pytanie jest według mnie bezsensowne.
Odpowiedzią na drugie, może być chociażby, przykład Kaina i Abla- klasyczne bratobójstwo.
arina
Peregrinus
Posty: 2
Rejestracja: pn 23 mar 2009, 00:07

Post autor: arina »

co do drugiego to też tak coś myślałam, dobrze, że się potwierdziło, thx ;]

co do pierwszego wcale nie musisz mi pisać, że jest bezsensowne, bo dobrze o tym wiem, ale odpowiedzieć na nie muszę ;[ nie macie jakiejś koncepcji?? :(
Helwiusz Pertynaks
Tribunus militum
Posty: 177
Rejestracja: wt 16 sty 2007, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Helwiusz Pertynaks »

W pierwszym pytaniu może chodzić o to, że we wszystkich czasach, kręgach kulturowych itp, można znaleść postaci odpowiadajace Romulusowi i Remusowi, tak jak np. wymienieni już wcześniej Kain i Abel.
... beznadziejnym, Ikarowym lotem byłby cały wysiłek kultury nowoczeswnej, gdyby przez nierozwagę straciła podporę tych skrzydeł, które jej przypiął geniusz kultury klasycznej.
Gustaw Przychodzki
Tytus Semproniusz Longus
Civis Latinus
Posty: 44
Rejestracja: sob 14 mar 2009, 00:01

Post autor: Tytus Semproniusz Longus »

To w takim razie kolejny przykład: Polinejkes i Eteokles. Dwaj bracia (Ci z "Antygony") stanęli w szranki. Eteokles, w wyniku krwawego pojedynku zmarł, a jego brat sprzymierzył się z wrogami Teb.
Awatar użytkownika
Gorn
Quaestor
Posty: 240
Rejestracja: śr 22 lut 2006, 19:11
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Gorn »

Podejrzewam, że historia o Romulusie i Remusie nie była archetypem tej o Kainie i Ablu - zbytnia różnica czasów i miejsc powstania tychże.
biatas
Tribunus popularis
Posty: 456
Rejestracja: pn 29 cze 2009, 19:33

Die feindlichen Brueder

Post autor: biatas »

Bliźniaki/bliźnięta - omówienie tych dwu haseł znajdziesz w słowniku Symboli Juana Eduardo Cirlot, Wyd. Znak, Kraków 2000, s. 83,
w Słowniku mitologii ludów indoeuropejskich A.M.Kempińskiego, SAWW, Poznań 1993, s.75. Powinny być w dowolnej czytelni naukowej lub szkolnej. Jest to również częsty motyw literacki m.in. w literaturze niemieckiej.
Nullum numen habes, si sit Prudentia: nos te,
nos facimus, Fortuna, deam, coeloque locamus.
Iuv. Sat, X 365-6
ODPOWIEDZ