Strona 1 z 1
Czy gerundivum w składni ACI...
: czw 27 sty 2011, 00:45
autor: sbsssj
Czy gerundivum w składni ACI można użyć jako części mowy równoważnej rzeczownikowi?
Re: Czy gerundivum w składni ACI...
: czw 27 sty 2011, 10:57
autor: Flavius Aetius
Przykład?
Re: Czy gerundivum w składni ACI...
: czw 27 sty 2011, 20:24
autor: sbsssj
Itaque etsi summa difficultas faciendi pontis proponebatur propter latitudinem, rapiditatem altitudinemque fluminis, tamen id sibi contendendum aut aliter non traducendum existimabat.
Tutaj, jak rozumiem, 'esse' jest w domyśle. Ale nie wiem właśnie co z 'contendendum' i 'traducendum'. Czy występują tutaj konstrukcje ACI?
Nawiasem mówiąc, widzę też tutaj konstrukcje coniug. periphr. pass., ale chodzi mi tylko o ACI.
Re: Czy gerundivum w składni ACI...
: czw 27 sty 2011, 22:48
autor: Flavius Aetius
Ach, Cezar, bodaj budowa mostu na Renie.
W podanym przykładzie mamy zarówno składnię a.c.i., jak c.p.p., jak słusznie zauważyłeś. Rzeczywiście, "esse" jest w domyśle. Mamy też podmiot - zaimek "id". W związku zgody pozostają z nim gerundiva "contendendum" i "traducendum", acc. sg. neutr. Tłumaczeni więc wygląda następująco: "Uważał jednak, że powinien do tego dążyć albo w ogóle nie przeprowadzać (wojska)."
Co do pierwotnego pytania, jak widać powyżej, gerundivum w konstrukcji a.c.i. nie ma wiele wspólnego z rzeczownikiem, spełnia zaś funkcję imiesłowu, tu w wyjątkowych okolicznościach z uwagi na konstrukcję c.p.p. Por. jednak przykład gerundiv. poza a.c.i. z ostatniego zdania I księgi "De bello Gallico":
(Caesar) ipse in citeriorem Galliam ad conventus agendos profectus est. - choć po łacinie wciąż jest to part. fut. pass., to po polsku oddajemy je jako: do przewodniczenia zgromadzeniom", a więc jako rzeczownik.
Re: Czy gerundivum w składni ACI...
: czw 27 sty 2011, 23:03
autor: sbsssj
No to teraz wszystko jasne. Dziękuję!