Co to za deklinacja?

Problemy gramatyczne i ich rozwiązania.
Gaspar
Peregrinus
Posty: 3
Rejestracja: sob 20 gru 2014, 16:54

Co to za deklinacja?

Post autor: Gaspar »

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić według której deklinacji odmieniają się rzeczowniki z końcówką "-as" rodzaju męskiego? Chodzi mi o imiona: Lucas, Mathias czy Thomas.

Z pewnością nie według deklinacji 3 typu III, tak jak rzeczowniki z końcówką "-as" rodzaju żeńskiego (libertas, veritas, humanitas, etc.).

W podręczniku tego nie znalazłem. A przeglądając akta metrykalne spisywane jeszcze po łacinie (XVII wiek) znalazłem formy:
Nom: Lucas
Gen: Luca
Dat: ?
Acc: Lucam
Abl: ?
Voc: ?
Awatar użytkownika
Gavantius
Tribunus militum
Posty: 151
Rejestracja: pt 11 sty 2008, 18:16

Re: Co to za deklinacja?

Post autor: Gavantius »

Przyjrzyj się dokumentowi uważnie. Tam jest z pewnością Lucae (z użyciem dyftongu), nie Luca. Z pozostałymi imionami, które wymieniłeś, podobnie. Pierwsza deklinacja.
Gaspar
Peregrinus
Posty: 3
Rejestracja: sob 20 gru 2014, 16:54

Re: Co to za deklinacja?

Post autor: Gaspar »

Dziękuje za szybką odpowiedź.

Teraz na szybko nie jestem w stanie odszukać tych skanów, ale jestem przekonany, że napisano Luca, Thoma, dlatego to wzbudziło moje zainteresowanie i niepewność.
Pierwsza deklinacja oczywiście przychodziła mi do głowy, ale podręcznik z którego na zajęciach korzystałem mówi tylko o rzeczownikach męskich zakończonych na "-a" w deklinacji 1 (scriba, poeta, Persa, etc.). Skoro przytoczone imiona też odmieniają się według dekl.1, to znaczy, że Nom. = Abl. = Voc. i też są zakończone na "-as"?
Awatar użytkownika
Gavantius
Tribunus militum
Posty: 151
Rejestracja: pt 11 sty 2008, 18:16

Re: Co to za deklinacja?

Post autor: Gavantius »

Kup sobie słownik kościelny Jougana, który przy każdym imieniu określa deklinację. Przyporządkowanie tych imion do I deklinacji wynika chyba z ich pisowni greckiej. Szerzej: J. W. L. Rosłon, Gramatyka języka greckiego, rozdział o imionach własnych.

Ablativus i vocativus w tym przypadku zakończone na -a.
Gaspar
Peregrinus
Posty: 3
Rejestracja: sob 20 gru 2014, 16:54

Re: Co to za deklinacja?

Post autor: Gaspar »

Dzięki!
Znalazłem słownik w wersji on-line. A niedopatrzenie (brak napomknienia o rzeczownikach z końcówką "-as" w 1 deklinacji) warto zgłosić autorom podręczników :D
ODPOWIEDZ