Dubito ergo sum czyli wątpliwości

Problemy gramatyczne i ich rozwiązania.
kicior99
Civis Latinus
Posty: 31
Rejestracja: czw 20 lip 2017, 01:20
Lokalizacja: Durnovaria

Dubito ergo sum czyli wątpliwości

Post autor: kicior99 »

Takie zdanka z LLPSI (cap. XXIX):

I Iactūrā mercium nāvis servāta est
Czy to jest ablativus rei efficientis?

II Quōmodo cibum et vestem emam Infantibus meīs?
99%, że jest to coniunctivus dubitativus, bo poprzednie zdania również były w koniunktiwie. Czy jednak błędem byłoby rozpatrywanie tego zdania jako ordynarne futurum primum? Zwłaszcza, że na logikę biorąc to wygląda bardziej na czas przyszły niż koniunktiw.

III Semper gaudeō cum dē līberis meīs cōgitō, quī māximā laetitiā afficiuntur cum patrem suum ē nāvigātiōne periculōsā salvum redīre vident.
Dlaczego vident a nie videant? Tak, czytałem gdzieś, że zdanie czasowe może być w indikatiwie, ale czy koniunktyw nie jest tu bardziej na miejscu? Czy też decyduje fakt, że jest to accusativus cum infinitivo?

Gratiae e monte ;)
Kiciorus Durnovariensis
lepus
Civis Latinus
Posty: 48
Rejestracja: sob 09 kwie 2011, 12:36

Re: Dubito ergo sum czyli wątpliwości

Post autor: lepus »

kicior99 pisze:Takie zdanka z LLPSI (cap. XXIX):

I Iactūrā mercium nāvis servāta est
Czy to jest ablativus rei efficientis?
Zdanie można sparafrazować: Iactura mercium navem servat (albo servavit), zatem - moim skromnym zdaniem - da się to podciągnąć pod ablativus rei efficientis, jeśli uznać, że relacja podmiotu i dopełnienia określona czasownikiem servo jest taka sama, jak w sol mundum illustrat / sole mundus illustratur. Jednakże iactura nie jest jakąś "rzeczą działającą" ani nawet "przyczyną" uratowania statku, lecz środkiem zastosowanym w tym celu przez kapitana. Więc może jednak zwyczajny ablativus instrumenti?

Ale to i tak są bardziej rozważania filozoficzne niż gramatyczne, skutek bowiem, czyli konkretna forma gramatyczna w zdaniu, będzie taki sam. Mam nadzieję, że wypowie się w tej kwestii jakiś profesjonalista.
kicior99
Civis Latinus
Posty: 31
Rejestracja: czw 20 lip 2017, 01:20
Lokalizacja: Durnovaria

Re: Dubito ergo sum czyli wątpliwości

Post autor: kicior99 »

Dziękuję. Nic pilnego, uczę się dla własnej (dzikiej) przyjemności, niestety sam, więc czasem są wątpliwości. Łacinę miałem na studiach, bardzo dawno temu, pamiętałem z grubsza ważniejsze konstrukcje (accusativus duplex, ACI, NCI, ablativus absolutus, CPP itp.), teraz czas na uzupełnianie "boków". A że celem nauki jest pisanie po łacinie, tego typu rzeczy są dla mnie szalenie istotne. Pozdrawiam.

Kiciorus Durnovariensis
ODPOWIEDZ