Aby się dostać na klasyczną, jak napisała Innuendo, nie trzeba mieć wcześniej żadnych wiadomości z łaciny czy greki. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że nie są to języki, których możesz nauczyć się w każdym liceum, i dlatego postępowanie rekrutacyjne uczelni jest inne niż w przypadku filologii nowożytnych, gdzie często główny język jest z założenia kontynuacją.
Jeśli chodzi o klasyczną na UJ, tutaj znajdziesz
zasady rekrutacji w tym roku - w następnym pewnie będzie podobnie. Piszesz, że dopiero będziesz zdawać maturę: nie musisz się więc przejmować egzaminem, bo podstawą do przyjęcia są twoje wyniki z języka polskiego, obcego i przedmiotu obowiązkowego na świadectwie maturalnym(egzamin był jeszcze w poprzednim roku, opierał się na historii, kulturze i mitologii - ale już nie w tym). Odpowiedź na pytanie, czy trudno się dostać, jest więc uzależniona od tego, jak dobrze poradzisz sobie z maturą.
Niezbyt rozumiem pytanie: "jakie osoby się dostają", które zadajesz w innym temacie. Dostają się ci, którzy mają dostatecznie wysokie wyniki z matury - trudno zaliczyć ich do jakiegoś jednego "typu". Chyba że pytasz, czy mają tam miejsce jakieś pozakulisowe "machlojki", o których często się słyszy w przypadku przyjmowania na prawo czy medycynę. Na to odpowiem: nie, nie sądzę, by na FK ktoś dostawał się przez znajomości, i nie wyobrażam sobie, by do tego dopuścił którykolwiek ze znanych mi wykładowców.
Czy to są studia, o jakie ci chodzi? Tutaj sama musisz podjąć decyzję. Może ułatwi ci to
program zajęć FK UJ, gdzie możesz poczytać opisy kursów i zastanowić się, czy tego akurat chcesz się uczyć. Myślę, że powinnaś uwzględnić też twój dotychczasowy stosunek do nauki języków: czy przychodzi ci to łatwo, czy trudno, a przede wszystkim - czy sprawia ci przyjemność. Bo filologia klasyczna jest przede wszystkim filologią - mniej mitologii, więcej gramatyki, zwłaszcza na pierwszym roku. Jeśli, jak piszesz, interesujesz się Grecją i Rzymem, to niekoniecznie musi oznaczać FK - są też porównawcze studia cywilizacji, jest kulturoznawstwo, wreszcie historia.
...Sic habebis gloriam totius mundi; ideo fugiet a te omnis obscuritas.
Hic est totius fortitudinis fortitudo fortis...
***
wen ubunge ist besser wenne kunst.