"To również przeminie"

Pomoc w tłumaczeniu z języka polskiego na łacinę.
maly087
Peregrinus
Posty: 3
Rejestracja: pt 20 sie 2021, 10:46

"To również przeminie"

Post autor: maly087 »

Dzień dobry, mam prośbę o przetłumaczenie tej sentencji: "To, też przeminie" lub "To również przeminie". Próbowałem odszukać rozwiązania problemu lecz bezskutecznie. Z góry dziękuje.
Awatar użytkownika
Alopex Lagopus
Praetor
Posty: 834
Rejestracja: czw 18 lis 2010, 18:35

Re: "To również przeminie"

Post autor: Alopex Lagopus »

Hoc quoque transibit.

Pozdrawiam :)
Uwaga: Ponieważ liczba użytkowników, którzy nie czytają podstawowych założeń regulaminu, sukcesywnie wzrasta, posty szczególnie irytująco łamiące zasady będą kasowane. Bez względu na żadne płacze i protesty.
Pozdrawiam.
AL
maly087
Peregrinus
Posty: 3
Rejestracja: pt 20 sie 2021, 10:46

Re: "To również przeminie"

Post autor: maly087 »

Dziękuje za odpowiedz. Ale prosze powiedzieć co dokładnie to znaczy, ponieważ tłumacz tłumaczy to jako "to również POWINNO przeminąć/minąć" . Jestem zielony w tym języku więc z góry przepraszam, ale chodzi dokładnie o sentencje "to też przeminie"
Awatar użytkownika
Alopex Lagopus
Praetor
Posty: 834
Rejestracja: czw 18 lis 2010, 18:35

Re: "To również przeminie"

Post autor: Alopex Lagopus »

Mówiąc najprościej:
hoc 'to'
quoque 'także, również, też'
transibit 'przemijać (tu: czas przyszły, trzecia osoba)'

Nie wiem, skąd tłumacz wprowadza komponent modalny do gramatycznego futurum. 'Obligatoryjność' jako składnik pragmatyczny związany z czasem przyszłym jest obecny w niektórych językach (np. polskim czy angielskim, w rosyjskim odwrotnie - czas przeszły), co ma zresztą korzenie w ewolucji tej struktury gramatycznej. Ale szczerze mówiąc nie kojarzę, by w łacinie takie znaczenie można było wyprowadzać ze zdania niekontekstowo.
Uwaga: Ponieważ liczba użytkowników, którzy nie czytają podstawowych założeń regulaminu, sukcesywnie wzrasta, posty szczególnie irytująco łamiące zasady będą kasowane. Bez względu na żadne płacze i protesty.
Pozdrawiam.
AL
maly087
Peregrinus
Posty: 3
Rejestracja: pt 20 sie 2021, 10:46

Re: "To również przeminie"

Post autor: maly087 »

Dziękuje bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ