Od jakiego słowa jest frigidam? Ja myślałam, że od frigida, bo to przecież 1 deklinacja.
Ale w słowniku jest frigidus ? A w słowniku tylko znalazłam frigidus( zimny, chłodny) ? A to przecież przymiotnik 2 deklinacji. HELP ME
Prawdopodobnie konfuzję spowodowało pojęcie "przymiotników III deklinacji", które we wszystkich formach rodzajowych odmieniają odmieniają się według typu samogłoskowego trzeciej deklinacji. Mogłoby to sugerować, że istnieją "przymiotniki I deklinacji" i, osobno, "przym. II deklinacji", ale tak nie jest. Frigidus, -a, -um to trzy formy rodzajowe tego samego przymiotnika I i II deklinacji. Rodzaj męski i nijaki odmieniają się wg II deklinacji, rodzaj żeński wg I.
Mała ciekawostka: w znaczeniu rzeczownikowym frigida = zimna woda (frigidam bibere - pić zimną wodę), frigidum = zimno, chłód.