Strona 1 z 1
SOLI PATRIAE
: wt 12 cze 2012, 18:03
autor: POMORZANY
Witam
Na jednej małej monecie Bogusława XIV i tylko na niej, konkretnie chodzi o półgrosza pojawia się właśnie SOLI PATRIAE. Być może ważny jest kontekst wybicia monety. Moneta powstała tuż po śmierci Franciszka - księcia szczecińskiego, jednak już pod panowaniem jego brata Bogusława XIV w niezmiernie niskim nakładzie.
Za odpowiedzi z góry dziękuję.
Wojtek
Re: SOLI PATRIAE
: wt 12 cze 2012, 22:51
autor: A_Kornel
soli patriae = tylko ojczyźnie
Re: SOLI PATRIAE
: wt 19 cze 2012, 23:25
autor: DamianusZexyx
hm... Solum (adv.) znaczy "tylko" - poprawcie mnie ale nie pamiętam aby adv. były odmienne, a nawet jeśli to wtedy "soli" byłoby stworzonym od "solum" genetivem hm... Mój słownik (czerwony Korpantego) niestety nie identyfikuje soli jako adv. - co więcej nie znajduję w nim takiego słowa jak "soli"...
możliwe, że to pochodzi od łacińskiego sol, solis - słońce, światło (jako blask słońca)
Dla mnie to brzmi bardziej "Światłu ojczyzny"
Fajnie brzmi...
Re: SOLI PATRIAE
: śr 20 cze 2012, 19:17
autor: Fluvius Magnus
DamianusZexyx pisze:hm... Solum (adv.) znaczy "tylko" - poprawcie mnie ale nie pamiętam aby adv. były odmienne, a nawet jeśli to wtedy "soli" byłoby stworzonym od "solum" genetivem hm... Mój słownik (czerwony Korpantego) niestety nie identyfikuje soli jako adv. - co więcej nie znajduję w nim takiego słowa jak "soli"...
możliwe, że to pochodzi od łacińskiego sol, solis - słońce, światło (jako blask słońca)
Dla mnie to brzmi bardziej "Światłu ojczyzny"
Fajnie brzmi...
Przysłówki nie odmieniają się z zasady, ale "solus"(przymiotnik) należy do "deklinacji" UNUS NAUTA, ma dativus wszystkich rodzajów na "-i", Kornel przetłumaczył absolutnie poprawnie.
Re: SOLI PATRIAE
: sob 23 cze 2012, 12:30
autor: Alopex Lagopus
Mało mam czasu, więc krótko dodam jeszcze od siebie, że soli (nadal jako dativus) może funkcjonować w roli przysłówka - podobno przez analogię do greckiego mono(i).
Ale jak by nie było to gramatycznie - sposób tłumaczenia jest tylko jeden: "tylko ojczyźnie", "jedynie dla ojczyzny".