tworzenie i stopniowanie przysłówków

Problemy gramatyczne i ich rozwiązania.
occinella
Peregrinus
Posty: 8
Rejestracja: pt 30 mar 2007, 22:15

tworzenie i stopniowanie przysłówków

Post autor: occinella »

Jeszcze jedna sprawa mnie nurtuje; jak wygląda stopniowanie przysłówków pochodzących od przymiotników, które stopniuje się opisowo.
Np. przymiotnik varius,a,um - przysłówek będzie brzmiał varie? W stopniu wyższym magis varie a w najwyższym maxime varie??? Nie wyląda to dobrze... :?
Biberius Vinius Mero
Tribunus militum
Posty: 113
Rejestracja: ndz 25 mar 2007, 14:41

Post autor: Biberius Vinius Mero »

Jak brzmi przysłówek, sprawdzamy w słowniku. W tym przypadku faktycznie jest to "varie". W słowniku też - jakimś lepszym, np. oksfordzkim czy Plezi - sprawdzamy, czy taki przysłówek się w ogóle stopniuje. Jeśli słownik nie wynotowuje z literatury miejsc, gdzie użyta jest forma stopnia wyższego i najwyższego, oznacza to, że stopniowanie takiego przysłówka (albo przymiotnika), nawet jeśli jest teoretycznie możliwe, jest bezsensowne.

W przypadku "varie" żaden z wymienionych słowników nic takiego nie podaje, wobec czego można mniemać, że "varie" ma tylko stopień równy.

W przypadku innego przymiotnika ze stopniowanych supletywnie, idoneus, słownik podaje przysłówek idonee, a wśród przykładów jest "minus idonee". Można więc mniemać, że gdyby stopień wyższy miał istnieć, brzmiałby "magis idonee".
BVM
ODPOWIEDZ